image
image

Mažos šildymo kainos Šiauliuose – pelnymosi iš gyventojų pasekmė

„Šiaulių energija“ klaidina gyventojus ir valdžios institucijas tvirtindama, kad šilumos kainos šiame mieste yra mažiausios Lietuvoje, teigia nepriklausomi šilumos gamintojai. Pasak jų, žemos „Šiaulių energijos“ kainos yra ankstesnio pelnymosi iš gyventojų pasekmė.

Nepriklausomus šilumos gamintojus vienijančios asociacijos prezidentas Vytautas Kisielius stebisi, kad pastaruoju metu net Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) savo viešuose pasisakymuose ar prezentacijose Šiaulių šilumos kainą pateikia kaip pavyzdinę.

„Pati komisija nustatė, kad vartotojai ankstesniais metais permokėjo „Šiaulių energijai“ už šilumą ir nurodė jai šias permokas grąžinti. Būtent tai ir lemia žemesnes šilumos kainas šiuo metu“, – sako V. Kisielius.

Jo teigimu, VKEKK suskaičiavo, kad 2014-2016 metais „Šiaulių energija“, pardavinėdama šilumą brangiau nei kainavo ją pagaminti, iš gyventojų susirinko beveik 2 mln. eurų.

„Tris metus už šilumą permokėję miestiečiai pagaliau gali atsidusti, kadangi „Šiaulių energijai“ buvo liepta nepagrįstai surinktus pinigus grąžinti. Tokį sau nepalankų faktą „Šiaulių energija“ nutyli ir sumažėjusią kainą pristato, kaip savo efektyvaus darbo rezultatą“, – teigia V. Kisielius.

Asociacijos prezidentas nurodo, kad, VKEKK skaičiavimais, „Šiaulių energija“ vartotojams kas mėnesį už kiekvieną suvartotos šilumos kilovatvalandę turi kompensuoti po 0,78 euro cento.

„Pavyzdžiui, „Šiaulių energija“ giriasi, kad spalį jos šilumos kaina už kilovatvalandę siekė vos 3,63 euro centų be PVM ir buvo mažiausia Lietuvoje. Tačiau nutyli, kad iš galutinės kainos vartotojui jau yra atimta kompensacija už anksčiau buvusias permokas“, – skaičiuoja V. Kisielius.
Pasak jo, jei „Šiaulių energijai“ nereikėtų grąžinti permokų gyventojams, tai jos šilumos kaina spalį būtų siekusi 4,41 euro centų už kilovatvalandę. Tai – daugiau nei Kaune, kur „Kauno energija“ vartotojams šilumą spalį tiekė už 4,25 euro centų už kilovatvalandę.
V. Kisielius teigia, kad tokiu būdu lyginant lapkričio-gruodžio kainas Šiauliuose ir Kaune, skirtumas tarp jų – vos kelios cento dalys.

„Be to, manome, kad vartotojai „Kauno energijai“ už šilumą gali būti permokėję apie 10-15 mln. eurų. O VKEKK iki šiol nėra perskaičiavusi bazinės šilumos kainos. Tai leistų šias permokas grąžinti vartotojams ir dar labiau sumažinti šilumos kainą Kaune“, – sako asociacijos prezidentas.

V. Kisielius teigia, kad nepriklausomų gamintojų atėjimas į rinką ir aktyvi konkurencija joje lėmė tai, kad nuo 2012 metų šilumos kainos Kaune sumažėjo 40 proc. Pasak jo, jei Kaune, kaip ir Šiauliuose, po kainos perskaičiavimo permokos būtų grąžintos vartotojams, tai šilumos kaina galėtų siekti iki 4 euro centų už kilovatvalandę bei būti mažiausia šalyje.

„Konkurencijos nauda Kaune yra akivaizdi – spalį mūsų asociacijos narės šilumą gamino vos nuo 1 euro cento už kilovatvalandę. Tuo tarpu Šiauliuose, kur šilumą gamina savivaldybės įmonė, jos kaina buvo beveik tris kartus didesnė“, – teigia V. Kisielius.

Šis faktas, pasak jo, akivaizdžiai paneigia viešai „Šiaulių energijos“ vadovybės išsakytus teiginius, kad pigiausia šilumos gamybos kaina yra pasiekiama ten, kur nėra privatininkų.
Be to, pasak jo, „Šiaulių energija“ iš atsinaujinančių išteklių gamina ir elektrą, kuri iš jos superkama pagal skatinamąjį tarifą, didesne nei rinkos kaina.

„Už brangiai „Šiaulių energijos“ pagamintą elektrą sumoka visa Lietuva, o tai leidžia įmonei pigiau tiekti šilumą Šiaulių gyventojams“, – sako V. Kisielius.

Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.