image
image

Prašoma pradėti tyrimą dėl konkurencijos ribojimo šilumos rinkoje

Gyventojai ir verslas permoka už šilumą Lietuvoje, kadangi ją tiekiančios ir gaminančios bendrovės konkuruoja skirtingomis sąlygomis, teigia nepriklausomi šilumos gamintojai. Jie prašo Konkurencijos tarybos pradėti tyrimą, o Seimo – inicijuoti parlamentinę kontrolę dėl problemos nesprendžiančių institucijų neveiksnumo.

Lietuvos nepriklausomų šilumos gamintojų asociacija prašo Konkurencijos tarybos pradėti tyrimą, kadangi Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) nevykdo pareigos užtikrinti sąžiningą konkurenciją Lietuvos šilumos gamybos rinkoje.

„Komisija savo sprendimais ir teisės aktais iškraipė konkurencijos sąlygas šilumos gamybos rinkoje. Ji teikia privilegijas šilumos tiekėjams, o nepriklausomus gamintojus verčia konkuruoti diskriminacinėmis sąlygomis“, – aiškina asociacijos prezidentas Vytautas Kisielius.

Pasak jo, šiuo metu šilumos tiekėjai kas mėnesį organizuoja šilumos supirkimo aukcionus, patys juose dalyvauja ir konkuruodami gali siūlyti ne visą, o tik dalį šilumos gamybos kainos.

„Kitą kainos dalį, į kurią įeina, darbuotojų atlyginimai, remonto ar nusidėvėjimo sąnaudos, netgi pelnas, jiems automatiškai kompensuoja vartotojai. Nepriklausomiems šilumos gamintojams tokios kompensacijos netaikomos. Todėl tai sukuria absurdišką situaciją, kai norint laimėti aukcioną, šilumą reikia gaminti pigiau nei kainuoja biokuro žaliava“, – teigia V. Kisielius.

Asociacijos prezidento teigimu, pati VKEKK yra viešai išsakiusi nuomonę, kad dabartinės konkurencijos sąlygos rinkos dalyviams nėra vienodos, tačiau ši institucija iki šios dienos nesiima realių veiksmų situacijai pakeisti.

„VKEKK jau ne vienerius metus atidėlioja bei vilkina naujos šilumos supirkimo iš nepriklausomų gamintojų tvarkos priėmimą. Ši tvarka užtikrintų vienodas konkurencijos sąlygas ir skaidresnę bei aiškesnę kainodarą už paslaugas mokantiems vartotojams. Gyventojai privalo būti skaidriai informuojami, kiek jie moka už šilumos gamybą ir perdavimą, kiek kainuoja klientų aptarnavimas ir kitos paslaugos“, – tvirtina V. Kisielius.

Pasak jo, delsiant priimti naują šilumos supirkimo tvarką yra proteguojami savivaldybių valdomi šilumos tiekėjai, o vartotojai verčiami permokėti už paslaugą.

Dėl tokios situacijos asociacija kreipėsi ir į Seimo Energetikos komisiją bei Ekonomikos komitetą. Tikimasi, kad Seimo nariams inicijavus parlamentinę kontrolę, bus atsakyta į klausimą, kodėl beveik dvejus metus yra delsiama priimti naują šilumos supirkimo tvarką.

„Esame už tai, kad sąskaitos gyventojams būtų mažesnės, o konkurencija rinkoje tik didėtų. Akivaizdu, kad konkurencijos bijo ir jai priešinasi šilumos tiekimo bendrovės. Nauja šilumos tvarka ir geresnės konkurencinės sąlygos labai aiškiai atskleistų kai kurių šilumos tiekėjų veiklos neefektyvumą ir užkardytų galimybes jį maskuoti vartotojų pinigais“, – teigia asociacijos prezidentas.

V. Kisielius viliasi, kad Seimo narių ir Konkurencijos tarybos įsikišimas leis greičiau išspręsti skirtingų konkurencinių sąlygų ir gyventojų permokų už šildymą klausimus.