image
image

VKEKK ignoruoja galimybes sumažinti šildymo kainas

Lapkritį Lietuvoje padidėjus šildymo kainoms Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) tikina, kad  ištekliai jas mažinti jau yra išsemti, todėl daugumoje miestų mažesnių kainų šiemet tikėtis neverta. Su tokia pozicija nesutinka Lietuvos nepriklausomų šilumos gamintojų asociacija, ne kartą kritikavusi šiuo metu galiojančią šilumos supirkimo tvarką. Asociacijos prezidentas Vytautas Kisielius įsitikinęs – galimybių sumažinti šildymo kainas yra.  

VKEKK teigiant, kad mažesnių kainų šiemet tikėtis neverta, Konkurencijos taryba ragina komisiją situaciją spręsti pagaliau įteisinant sąžiningą konkurenciją šilumos ūkyje.

VKEKK adresuotame rašte Konkurencijos taryba tvirtina, kad dabartinė situacija šilumos gamybos sektoriuje sąžiningos konkurencijos neužtikrina. Ji ragina komisiją nedelsti priimti sprendimus dėl šilumos supirkimo iš nepriklausomų gamintojų teisinio tobulinimo. Taip pat įteisinti pagrįstą konkurenciją šilumos ūkyje ir užtikrinti vienodas visų rinkos dalyvių veiklos sąlygas bei vartotojų gerovę.

Šią savaitę VKEKK pirmininkė Inga Žilienė TV3 „Žinioms“ pareiškė, kad ištekliai mažinti šilumos kainas jau yra išsemti, todėl daugumoje miestų mažesnių kainų šiemet tikėtis neverta.

Su tokia pozicija nesutinka Lietuvos nepriklausomų šilumos gamintojų asociacija. Jos prezidentas Vytautas Kisielius yra įsitikinęs, kad būtent nauja šilumos supirkimo tvarka leistų sumažinti šildymo kainas vartotojams.

„Aktyvi nepriklausomų gamintojų konkurencija užtikrina mažas šilumos gamybos kainas. Tačiau jos nauda nepasiekia gyventojų ir verslo, kadangi šiuo metu galiojanti tvarka naudinga tik šilumą tiekiančioms bendrovėms“, – teigė V. Kisielius.

Pasak jo, šiuo metu šilumą vartotojams tiekiančios bendrovės kas mėnesį organizuoja šilumos supirkimo aukcionus, pačios juose dalyvauja ir su nepriklausomais gamintojais konkuruoja privilegijuotųjų sąlygomis. 

„Aukcionuose tiekimo bendrovės gali siūlyti ne visą, o tik dalį šilumos gamybos kainos, kurią iš esmės sudaro kuro sąnaudos. Kitus kaštus, tokius, kaip darbuotojų atlyginimai, remonto ar nusidėvėjimo sąnaudos, jiems automatiškai kompensuoja vartotojai. Nepriklausomiems šilumos gamintojams tokios kompensacijos netaikomos, todėl tai sukuria absurdišką situaciją, kai norėdami laimėti aukcioną, šilumą jie yra priversti gaminti pigiau nei kainuoja biokuras“, – teigia V. Kisielius.

Asociacijos prezidentas tiki, kad nauja šilumos supirkimo tvarka užtikrintų vienodas konkurencijos sąlygas visiems rinkos dalyviams ir skaidresnę bei aiškesnę kainodarą už paslaugas mokantiems vartotojams.

„Gyventojai privalo būti skaidriai informuojami, kiek jie moka už šilumos gamybą, kiek už jos perdavimą, kiek kainuoja klientų aptarnavimas ir kitos paslaugos. Skaidri ir aiški kainodara gali užtikrinti dar mažesnes kainas“, – tvirtino V. Kisielius.

Jis taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad šilumos kainos gyventojams galėtų mažėti ir tuomet, jei VKEKK aktyviau tikrintų monopolinėmis sąlygomis veikiančius šilumos tiekėjus. Kaip pavyzdį jis pateikia „Kauno energiją“, kurios pelningumas kasmet smarkiai auga, o jos planinis kainų perskaičiavimas paskutinį kartą vykdytas tik 2013 metais.

„Praėjusiais metais „Kauno energijos“ grupė uždirbo 7,5 mln. eurų pelno. Arba beveik 9 kartus daugiau nei 2014-aisiais. O lyginant su 2012 metais, vos per penkerius metus, įmonės pelningumas išaugo daugiau nei 22 kartus!“, – sakė V. Kisielius.

Asociacijos prezidentas pažymi, kad po VKEKK patikrinimo šildymo sąskaitos sumažėjo kitų didžiųjų miestų gyventojams.

„Prisiminkime praėjusių metų „Vilniaus energijos“ atvejį. Pernai VKEKK atliko patikrinimą ir nustatė, kad „Vilniaus energija“ nepagrįstai į šilumos kainą įtraukė net 24 milijonus eurų. Po patikrinimo šildymo kaina gyventojams smarkiai sumažėjo. Galbūt toks patikrinimas sumažintų kainą ir kauniečiams?“, – klausė V. Kisielius.

V. Kisieliaus teigimu, panaši situacija ir Šiauliuose, kur patikrinimą atlikusi VKEKK nustatė, jog per 2015-2016 metus „Šiaulių energija“ iš gyventojų neteisėtai susirinko per 1,7 mln. eurų.

„Monopolininkei „Šiaulių energijai“ buvo liepta nepagrįstai surinktus pinigus grąžinti vartotojams.  Bendrovė nutyli, kad šiauliečiai už šildymą permokėjo, o dabar esančią mažesnę šildymo kainą pristato, kaip savo efektyvios veiklos ir pergalės prieš privačius investuotojus, siūliusius miestui savomis lėšomis pastatyti naujas biokuro katilines, rezultatą“, – aiškino V. Kisielius.

Pasak jo, būtent naujos šilumos supirkimo tvarkos priėmimas leistų sumažinti šilumos tiekėjų galimybes piktnaudžiauti gyventojų sąskaitomis.

V. Kisielius teigia, kad asociacija dėl VKEKK delsimo priimti naująją tvarką žada kreiptis į Seimo kontrolierių įstaigą bei kitas institucijas.